PROFILE

maer_profilemaer&partners is an architectural firm with professional certifications and licenses to practice architecture in Turkey. Our team can provide a comprehensive range of professional services with excellent design talent, technical and management support system. Our company renders services of projects; architecture, urban planning and interior design in national and worldwide scales. Besides designing, we are experienced in working with other design companies as a team to establish architectural projects and all detail design with the highest quality, presenting realistic, functionally and economically efficient solutions.


logo copy
Erguvan Özgür Ünal & Mahir Ünal

Our environment

maer&partners is an environment that works as a workshop. It is situated in a threshold between Tarlabaşı district and İstiklal Avenue, Taksim in İstanbul so that the atmosphere of our design office fed by palimpsest aura of metropolis. Our strong technical knowledge enable us to accomplish unique projects and our significance to craftsman helps to client feel visual, physical and emotional experience of project. Through the entire project process, our knowledge on building physical modelling at early stage up to the operation phase, we take our role of architect as both craftsman and innovator.

Our manifest

We believe that the role of architect in the age we live in is both a craftsman and an innovator.
We believe that emotional experience is as important as physical experience.
We believe that design process is as important as final output.


maer&partners bir mimari ofis olmakla beraber , bir atölye ortamı olarak hizmet vermektedir. Tarlabaşı ve İstiklal Caddesi arasındaki eşikte konumlanışı itibariyle atölye atmosferi , İstanbul gibi bir metropolün palimpsest enerjisinden beslenmekte ve bu ruhu tasarımlarına yansıtmaktadır. Teknik bilgi ve deneyimimizin bir getirisi olarak özgün projeler gerçekleştirirken, mesleğimizin bir getirisi olan zanaatkarlığımız sayesinde, müşterilerimize yaşayacakları mekandaki görsel, dokunsal ve duygusal deneyimleri yaşatmaktayız. Projelerin tasarım süresince, kıymetli bulduğumuz maket yapımını, projenin inşasına kadar taşımaktayız. Bu doğrultuda mimar olarak rolümüzün hem zanaatkar hem mucit olduğuna inanıyoruz. Gelişen ve değişen çağın parametlerini yakalayarak, maer&partners olarak 2005’ten bu yana butik ve profesyonel hizmet vermeye devam ediyoruz. Tasarımımızın, inşa edildiğinde de ilk konsept sunumundaki etkiyi vermesini önemseyerek, en yüksek kalitede ve tüm mühendislik grupları ile iyi bir koordinasyon sağlayarak, çevreci, estetik, fonksiyonel ve ekonomik çözümler üreterek projelendiriyoruz.


Mahir Ünal, Y.T.Ü., Mimarlık bölümünden mezun olarak (1990), profesyonel hayatı boyunca Birleşmiş Mimarlar, Has Mimarlık, Arolat , Başak Öymen ve Tabanlıoğlu Mimarlık ofisinde proje sorumlusu olarak çalışmıştır.

Erguvan Özgür Ünal, İ.T.Ü.Mimarlık bölümünden 1994 yılında mezun olarak profesyonel hayatı boyunca Limited Mimarlık (Haydar Karabey,Banu Karabey,Erdal Özyurt), Doğuş Yapı ve Tabanlıoğlu Mimarlık ofislerinde proje sorumlusu olarak çalışmıştır. İzmir Ekonomi Üniversitesi (2009-2011) ve İstanbul Kültür Üniversitesi (2014-2014) Mimarlık Bölümü’nde misafir öğretim görevliliği yapmıştır